Kupujete kredit cez Google alebo Facebook a nie ste platcami DPH? Hrozí vám pokuta až do 20 000 eur

 

Som v kontakte s mnohými malými firmami a podnikateľmi, ktorí nie sú platcami DPH. Keď sa spolu bavíme o dobíjaní kreditu pre Google či Facebook, takmer vždy zistíme, že nepoznajú svoju povinnosť v súvislosti s DPH.

 

Google aj Facebook totiž vystavujú faktúry na kredit bez DPH. Povinnosťou neplatcu DPH preto podľa § 7a Zákona o DPH je prihlásiť sa na Daňový úrad. Neznamená to, že sa stanete platcom DPH.

 

Každý mesiac však budete musieť podávať výkaz, akoby ste ním boli. Uplatňovanie odpočtu DPH ani faktúrovanie s DPH nebude možné, budete zdaňovať iba prenesenú DPH za služby zo zahraničia.

 

Ako to vyzerá v praxi?

 

Prihlásite sa na Daňový úrad, ktorý vám pridelí IČ DPH. Toto číslo potom použijete pri nastavení fakturácie v Google alebo Facebook účte. Ak si 10.2.2016 dobijete kredit v sume 100 eur, do 25.3.2016 budete musieť podať na Daňový úrad výkaz a uhradiť DPH 20 eur, ktorej platbu na vás preniesol Google/ Facebook.

 

Možno si poviete, že to je malá suma a že to nebudete robiť. Má to však háčik.

 

Každý platca DPH v EU – tým pádom aj Google a Facebook s centrálami v Dubline – podáva mesačné výkazy aj s konkrétnou faktúrou, ktorú vám vystavil. Zodpovedné inštitúcie v každom štáte EU tak vedia o každej faktúre. Pred pár rokmi to bolo trochu inak, a síce sa vykazovala iba suma, a tak daňové úrady kontrovali konkrétne firmy náhodne.

 

dan

Foto: https://flic.kr/p/rnjfcL  GotCredit

 

Čo vám hrozí, ak si túto povinnosť nesplníte?

 

Ak nesplníte povinnosť odviesť túto daň, môžete dostať pokutu až do výšky 20 000 eur a povinnosť zaplatiť úroky zo sumy, ktorú ste neodviedli.

 

V zákone je napísané konkrétne toto: “Ak si zdaniteľná osoba nesplní registračnú povinnosť podľa § 7a zákona o DPH a prijme službu s miestom dodania v SR podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri ktorej je príjemca služby osobou povinnou platiť daň, je zdaniteľná osoba povinná z prijatej služby odviesť daň aj napriek skutočnosti, že si nesplnila registračnú povinnosť, za čo jej daňový úrad uloží pokutu v zmysle zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok)”. (zdroj: financnasprava.sk)

 

Ak sa tým nechcete zaoberať, existuje riešenie

 

Čo by teda mal robiť človek, ktorý chce reklamu na Google alebo Facebooku len vyskúšať, chce dodržať literu zákona, no nechce sa dostať do zbytočnej byrokratickej mašinérie?

 

Podľa niektorých výkladov zákona, ako som sa dočítal, môže byť riešením spolupráca s agentúrou. Tá vám vystaví faktúru vrátane DPH a kredit dobije za vás. Za menší administratívny poplatok sa tým teda nebudete musieť zaoberať vy.

 

Ak v súčasnosti riešite podobný problém, radi vám s ním pomôžeme. Stačí, ak nás kontaktujete na veronika.janovicova@tarantula.sk.

 

Úvodná foto: https://flic.kr/p/95gMni photosteve101

 

Feb, 02, 2016

0